(VIDEO) Barcelona se impune în derby-ul cu Atletico și are cale liberă spre un nou titlu

Autor: , in Sport / 4 martie, 2018, 19:23

FC Barcelona a luat o opţiune importantă pentru titlu după ce a reuşit să se impună cu 1-0 în faţa lui Altetico Madrid, principala urmăritoare.

Derby-ul cu Atletico Madrid putea relansa bătălia la titlu în Spania. În cazul în care ar fi câştigat, echipa antrenată de Diego Simeone s-ar fi apropiat la doar două puncte de liderul din Primera. Însă catalanii au rezistat bine acestei presiuni. FC Barcelona a controlat meciul încă din primul minut şi jucătorii lui Atletico s-au apropiat rar de poarta apărată de Ter Stegen.

Calculele le-au fost complicate şi mai mult de golul superb înscris de Messi, în minutul 26. Argentinianul a prins un nou şut fenomenal din lovitură liberă şi mingea s-a dus peste zid, direct în vinclu. A fost golul cu numărul 600 în cariera lui Messi şi al treilea consecutiv în care înscrie din lovitură liberă.

Atletico nu a fost ulterior în stare să se apropie prea periculos de poarta lui Ter Stegen, iar după 27 de etape Barcelona s-a distanțat la 8 puncte față de Atletico și e la un pas de un nou titlu de campioană.