(VIDEO) Serie A: Napoli pierde în derby-ul cu Roma și teren în lupta pentru titlu

Autor: , in Sport / 4 martie, 2018, 11:36

Napoli, liderul la zi în Serie A, a pierdut sâmbătă, în derby-ul de pe „San Paolo”, cu AS Roma, și e în pericol să cadă pe poziția secundă în clasament.

Meciul a început exploziv. Insigne a ratat singur cu portarul în minutul 3, dar s-a revanșat când a pus latul la pasa lui Mario Rui din minutul 6. Avantajul gazdelor a durat un singur minut. Under a egalat cu ajutorul unei devieri care l-a lăsat spectator pe Reina. A fost al cincilea gol al turcului în ultimele 5 partide. Roma a intors rezultatul prin Dzeko, în minutul 26, și a intrat în avantaj la cabine.

La reluare, Napoli a insistat, dar Callejon a nimerit bara direct din corner, în minutul 59. Spre disperarea fanilor de pe San Paolo, Dzeko și-a trecut în cont dubla cu 18 minute rămase până la final, iar Perotti a dus scorul la 4-1 cu ajutorul lui Mario Rui.

Napoli nu a putut reduce din handicap nici prin Mertens, după o lovitura libera indirectă (min. 83). Belgianul a reușit totuși să inscrie în prelungiri cu un șut plasat, în minutul 92.

Într-un meci disputat mai devreme, Juventus s-a impus în prelungiri în deplasarea cu Lazio și s-a apropiat la un singur punct de Napoli. „Bătrâna Doamnă” are însă un meci mai puțin disputat decât napoletanii.