Manchester United a învins, luni seară, în deplasare, cu scorul de 3-2, echipa Crystal Palace, în ultimul meci al etapei a XXIX-a a campionatului Angliei, în care a revenit de la 0-2.

Partida a început perfect pentru Palace, care a marcat prin Townsend, după o pasă decisivă a lui Benteke. Oaspeții nu s-au regăsit în prima repriză, când au ajuns sporadic la poarta lui Hennesey.

În a doua parte, coordonatele s-au schimbat, după ce Mourinho i-a aruncat în luptă pe Rashford și Mata. Dar asta abia după ce Patrick van Aanholt a dus scorul la un neverosimil 2-0.

Manchester United a micşorat din diferenţa de pe tabelă în minutul 55, prin Smalling, în minutul 76 a egalat prin Lukaku şi în minutul 90+1 a obţinut victoria prin Matic ‘90+1.

În urma acestui rezultat Manchester United a revenit pe locul doi în clasament, cu 62 de puncte, iar Crystal Palace este pe 18, cu 27 de puncte. Lider este Manchester City, cu 78 de puncte.