(VIDEO) Liga Campionilor: Juventus revine extraordinar și se califică în sferturi

Autor: , in Sport / 7 martie, 2018, 23:51

Juventus Torino s-a calificat, miercuri seara, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Tottenham Hotspur cu scorul de 2-1 (0-1), la Londra, în manşa secundă a optimilor.

Cele două echipe terminaseră la egalitate, 2-2, în partida tur, de la Torino, iar pe Wembley Tottenham a dominat clar pe tot parcursul meciului, dar a luat 2 goluri în 3 minute, practic la singurele ocazii importante ale italienilor.

Son a deschis scorul în minutul 39, în timp ce reușitele italienilor au fost marcate de Higuian (64) și Dybala (67), la 2 greșeli în apărarea londonezilor.

Într-un alt meci al serii,  Manchester City a fost învinsă, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, de FC Basel, în manşa secundă a optimilor Ligii Campionilor, dar s-a calificat în sferturile competiţiei datorită victoriei cu 4-0 din tur.

Golurile au fost marcate de Gabriel Jesus ‘8 pentru gazde şi Mohamed Elyounoussi ’17 şi Michael Lang ’71 pentru FC Basel.

Potrivit UEFA, reuşita lui Jesus a fost golul cu numărul 100 al echipei Manchester City în Liga Campionilor.