Atletico Madrid a câştigat pentru a treia oară trofeul Europa League la fotbal, după ce a învins-o pe Olympique Marseille cu scorul de 3-0 (1-0), în finala competiţiei, desfăşurată miercuri seara, pe stadionul Parc Olympique Lyonnais din Lyon.

Partida a fost una controlată clar de spanioli, dar putea avea o altă soartă dacă Germain nu rata o ocazie singur cu portarul în minutul 4, la scorul de 0:0.

Omul meciului a fost chiar Antoine Griezmann, francezul născut la Lyon și refuzat de echipa pe a cărui stadion s-a jucat finala când avea 11 ani. Acesta a marcat în minutele 21 și 49.

El a devenit primul jucător francez din istorie care să marcheze o dublă în finala unei competiţii europene. Antoine devenise în prealabil şi primul jucator francez din istorie care marchează în poarta unei echipe din Hexagon, într-o finală europeană.

Griezmann a devenit totodată al treilea jucător care reuşeşte o dublă într-o finală europeană. Precedenţii jucători de la cei supranumiţi „los colchoneros” care reuşiseră performanţe similare au fost Diego Forlan şi Radamel Falcao.

Al treilea gol al madrilenilor a fost marcat de căpitanul Gabi, în minutul 89.

A fost al 9-lea trofeu Europa League/Cupa UEFA, câştigat de echipe din Spania în ultimii 15 ani! Trei dintre acestea au fost aduse chiar de Atletico, în 2010, 2012 și 2018.