Danemarca şi Australia au remizat, joi, scor 1-1 (1-1), la Samara, într-un meci spectaculos din etapa a II-a a Grupei C a Cupei Mondiale.

Scorul a fost deschis în minutul 7, când Jorgensen i-a „pus” mingea la 15 metri lui Eriksen, care a şutat imparabil.

În minutul 35, Poulsen a comis henţ la un corner, arbitrul a lăsat jocul să continue, dar a oprit apoi meciul şi a urmărit înregistrarea fazei. Centralul Mateu i-a arătat cartonaşul galben mijlocaşului danez şi a dictat penalti. Jedinak a marcat din lovitură de la 11 metri, în mintul 38. El a înscris din penalti şi cu Franţa, în primul meci, tot după o analiză VAR.

Deși Australia a dominat în repriza secundă, creându-și câteva ocazii bune de gol, schimbări pe tabelă nu s-au înregistrat.

De la ora 18.00, Franţa va juca, tot în etapa a II-a a Grupei C, cu naţionala statului Peru, la Ekaterinburg.

În urma acestui rezultat, Danemarca a urcat pe primul loc, cu 4 puncte, urmată de Franța, cu 3, și Australia, cu 1. Peru are zero puncte.