Reprezentativa Uruguayului a învins, luni, cu scorul de 3-0, selecţionata Rusiei şi a încheiat pe locul 1 grupa A de la Cupa Mondială.

Golurile au fost marcate de Luis Suarez ’10, Cerişev ’23 (autogol) şi Cavani ’90.

Din minutul 36, Rusia a avut un jucător mai puţin în teren, după eliminarea lui Smolnikov.

În celălalt meci al grupei, unul care conta doar pentru palmares, Arabia Saudită s-a impus cu 2:1 în fața Egiptului, după ce Mohamed Salah deschisese scorul, în minutul 22, pentru egipteni.

Salman Al-Faraj a egalat în prelungirile primei reprize, din penalty, după ce în minutul 41 colegul său Fahad Al-Muwallad ratase o altă lovitură de pedeapsă. În prelungiri Salem Al-Dawsari a adus prima victorie a saudiților în ultimii 24 de ani la un Mondial

În clasament, Uruguay a acumulat 9 puncte, iar Rusia este a doua, cu 6 puncte. Arabia Saudită a încheiat cu 3 puncte, în timp ce Egipt pleacă acasă cu 3 înfrângeri.