Marcos Rojo a marcat golul care a dus Argentina în optimile de finală ale Cupei Mondiale, iar Leo Messi a avut o contribuţie importantă la reuşita prin care „pumele” s-au impus cu 2-1 în faţa Nigeriei, la St. Petersburg.

Discursul pe care căpitanul vicecampioanei mondiale l-a avut la pauza meciului l-a încurajat pe fundaşul lui Manchester United să tragă la poartă, atunci când a primit centrarea de la Gabriel Mercado, cu patru minute înainte de final, scrie Digisport.ro.

În timpul pauzei, Messi ne-a spus că toţi suntem datori să marcăm. Aşa că dacă avem şansa, indiferent de situaţie, să tragem la poartă. Când am văzut mingea venind spre mine, am lovit-o cu toată puterea şi a intrat„, a declarat Rojo.

De asemenea, starul Barcelonei şi-a liniştit colegii între cele două reprize şi i-a motivat înaintea ultimelor 45 de minute, decisive pentru soarta Argentinei la turneul final din Rusia.

Messi ne-a spus să ne calmăm şi să nu fim stresaţi. Eram nervoşi şi mesajul lui ne-a ajutat mult şi ne-a oferit un plus de încredere. Messi e căpitanul nostru şi e cel mai bun căpitan din lume.

M-a încurajat să urc în atac. Şi pe Mascherano la fel. Le-a spus tuturor să atace, cu orice risc. E un lider, cel mai bun„, a precizat Rojo.