Reprezentativa Braziliei a învins, miercuri seară, pe stadionul Spartak din Moscova, scor 2-0, selecţionata Serbiei, în ultima etapă a Grupei E a Cupei Mondiale, şi s-a calificat în optimile competiţiei, încheind grupa pe primul loc.

Golurile meciului dominat clar de brazilieni și în care sârbii au dezamăgit, au fost marcate de Paulinho ’36 şi Thiago Silva ’68.

Prima reușită a venit în urma unei pase superbe a lui Coutinho, care a fost și în acest meci cel mai bun om al Braziliei.

În celălalt meci al serii, Elveția a remizat cu Costa Rica, scor 2:2, asigurându-și poziția secundă în clasament.

Golurile au fost marcate de Dzemaili ’31 şi Drmic ‘88 pentru Elveţia, respectiv Waston ’56 şi Sommer ‘90+3 (autogol) pentru Costa Rica.

În minutul 89, arbitrul a anulat un penalty pentru Costa Rica după ce în urma intervenției VAR s-a constatat că a fost offside în faza premergătoare.

În clasament, Brazilia a acumulat 7 puncte, Elveția 5, Serbia 3 și Costa Rica 1.

În optimile de finală, Brazilia va întâlni Mexicul, în timp ce Elveția va lupta pentru un loc în sferturi cu Suedia.