Reprezentativa Franţei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins, sâmbătă, la Kazan, cu scorul de 4-3 (1-1), selecţionata Argentinei, vicecampioana mondială en-titre, în optimile competiţiei.

Pentru Franţa au marcat Griezmann ’13 (penalti), Pavard ’57, Mbappe ’64, 68, iar pentru Argentina au înscris Di Maria ’41, Mercado ’48 şi Aguero ’90+3.

Antoine Griezmann a transformat lovitura de la 11 metri acordată după un fault asupra lui Mbappe.

Angel Di Maria a marcat cu un şut de la 30 de metri, direct în vinclul porţii apărate de Lloris.

Argentina a intrat în avantaj în minutul 48, când Mercado a devit un şut al lui Messi.

Pavard a adus egalarea în minutul 57, cu un şut „bombă” din colţul careului, direct la vinclu.

Mbappe a readus Franţa în avantaj cu un şut de la margnea careului mic.

Kylian Mbappe a marcat din nou şi a dus scorul de 4-2, după o pasă de la Giroud.

Sergio Kun Aguero a marcat pentru 4-3, cu capul, în minutul 90+3.

În sferturi, Argentina va întâlni învingătoarea din meciul dintre Portugalia şi Uruguay.

Pentru meciul din sferturi al Franţei, Blaise Matuidi va fi suspendat din cauza cumului de cartonaşe.