(VIDEO) CM 2018: Anglia se califică în sferturi după lovituri de departajare

Autor: , in Actualitate / Sport / 3 iulie, 2018, 23:26

Selecţionata Angliei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, marţi seara, după ce a învins reprezentativa Columbiei cu scorul de 4-3 la loviturile de departajare, 1-1 (0-0, 1-1), după prelungiri, pe stadionul Spartak din Moscova, în ultimul meci din optimile de finală.

Anglia a reuşit să ajungă în sferturile Cupei Mondiale pentru prima oară după 2006 şi totodată să câştige prima oară la loviturile de departajare, după ce a eşuat de trei ori în competiţie. În sferturi, Anglia va înfrunta Suedia, care a întrecut Elveţia în optimi.

Echipa Albionului a deschis scorul prin Harry Kane (57 – penalty), dar ”Los Cafeteros” au reuşit să trimită meciul în prelungiri prin golul înscris de Yerry Mina (90+3).

La loviturile de departajare, pentru englezi au înscris Harry Kane, Marcus Rashford, Kieran Trippier şi Eric Dier, ratând Jordan Henderson, în timp ce de la sud-americani au transformat Radamel Falcao, Juan Guillermo Cuadrado şi Luis Muriel, ratând Mateus Uribe şi Carlos Bacca.

Meciul a fost unul lipsit de spectaculozitate, fragmentat, tensionat, cele două echipe fiind mai preocupate să distrugă construcţia adversarei, decât să creeze faze periculoase. În aceste condiţii, în care nimeni nu şi-a asumat riscuri, ocaziile de gol au fost destul de puţine.