Turul 3 preliminar al UEFA Europa League a adus o serie de surprize mari, echipe de tradiție de pe Bătrânul Continent pierzând fără drept de apel în fața unor grupări modeste.

Marile surprize ale zilei au fost produse de AS Trencin, care a surclasat-o pe Feyenoord cu 4-0, şi de Dinamo Minsk, învingătoare cu acelaşi scor în faţa ruşilor de la Zenit Sankt Petersburg.

De asemenea, semi-amatorii de la Dudelange s-au impus cu scorul de 2:1 în deplasarea de la Varșovia, cu campioana Poloniei Legia.

Rezultatele din prima manşă a turului al treilea preliminar al Europa League:

Marţi

Piunik (Armenia) – Maccabi Tel Aviv (Israel) 0-0
Joi

FC Ufa (Rusia) – Progres Niedercorn (Luxemburg) 2-1
Spartaks Jurmala (Letonia) – Suduva Marijampole (Lituania) 0-1
FC Alaşkert (Armenia) – CFR Cluj (România) 0-2
Hapoel Haifa (Israel) – Atalanta Bergamo (Italia) 1-4
RB Leipzig (Germania) – Universitatea Craiova (România) 3-1
Torpedo Kutaisi (Georgia) – Kukes (Albania) 5-2
Hapoel Beer Sheva (Israel) – APOEL Nicosia (Cipru) 2-2
Sheriff Tiraspol (R. Moldova) – Valur Reykjavik (Islanda) 1-0
Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria) – Zrinjski Mostar (Bosnia) 1-0
Apollon Limassol (Cipru) – Dinamo Brest (Belarus) 4-0
AS Trencin (Slovacia) – Feyenoord Rotterdam (Olanda) 4-0
FC Mariupol (Ucraina) – Bordeaux (Franţa) 1-3
Sigma Olomouc (Cehia) – Kairat Almatîi (Kazahstan) 2-0
Dinamo Minsk (Belarus) – Zenit Sankt Petersburg (Rusia) 4-0
Sturm Graz (Austria) – AEK Larnaca (Cipru) 0-2
Jagiellonia Bialystok (Polonia) – KAA Gent (Belgia) 0-1
ŢSKA Sofia (Bulgaria) – FC Copenhaga (Danemarca) 1-2
Nordsjaelland (Danemarca) – Partizan Belgrad (Serbia) 1-2
Olimpija Ljubljana (Slovenia) – HJK Helsinki (Finlanda) 3-0
Beşiktaş Istanbul (Turcia) – LASK Linz (Austria) 1-0
Olympiakos Pireu (Grecia) – Lucerna (Elveţia) 4-0
Vitesse Arnhem (Olanda) – FC Basel (Elveţia) 0-1
KRC Genk (Belgia) – Lech Poznan (Polonia) 2-0
Istanbul Başakşehir (Turcia) – Burnley (Anglia) 0-0
Zaria Lugansk (Ucraina) – Sporting Braga (Portugalia) 1-1
The New Saints (Ţara Galilor) – Midtjylland (Danemarca) 0-2
Cork City (Irlanda) – Rosenborg Trondheim (Norvegia) 0-2
Spartak Subotica (Serbia) – Broendby IF (Danemarca) 0-2
Glasgow Rangers (Scoţia) – NK Maribor (Slovenia) 3-1
Hajduk Split (Croaţia) – FCSB (România) 0-0
Hibernian Edinburgh (Scoţia) – Molde (Norvegia) 0-0
Sarpsborg (Norvegia) – HNK Rijeka (Croaţia) 1-1
Legia Varşovia (Polonia) – F91 Dudelange (Luxemburg) 1-2
Slovan Bratislava (Slovenia) – Rapid Viena (Austria) 2-1
Sevilla FC (Spania) – Zalgiris Vilnius (Lituania) 1-0

Partidele din manşa a doua vor avea loc pe 16 august.