El Clasico în varianta 28 octombrie 2018, pe Camp Nou din Barcelona, s-a încheiat cu un scor umilitor în favoarea gazdelor, care chiar și lipsiți de aportul lui Leo Messi, accidentat, s-au impus cu scorul de 5:1.

Catalanii au deschis scorul după numai 11 minute de joc, în urma unei faze clasice pentru Barcelona.

Jucătorii lui Ernesto Valverde au legat nu mai puțin de 30 de pase, înainte ca Philippe Coutinho să deschidă scorul. De asemenea, posesia a durat un minut și 33 de secunde și toți cei 11 jucători ai gazdelor au fost implicați.

Apoi și-a intrat în rol Lui Suarez, care în absența lui Messi, accidentat, a fost vioara întâi a catalanilor. Uruguayanul a marcat în minutul 30, din penalty, făcând hattrick-ul în minutele 75 și 83.

Între timp, Marcelo redusese din handicap în minutul 50. Vidal, în minutul 87, a stabili scorul final, în urma unei alte faze superbe create de catalani.

În urma acestui rezultat, Barcelona revine pe prima poziție, cu 21 de puncte, în timp ce Real, cu 14, cade pe locul 9.