Real Madrid a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 4-2 (1-0), formaţia Celta Vigo, în etapa a XII-a a campionatului spaniol, LaLiga.

Karim Benzema a marcat singurul gol al primei reprize. După pauză, Real şi-a mărit avantajul în urma unui autogol. Cabral a trimis în propria poartă, însă Mallo a readus imediat Celta în joc.

În ultimele zece minute ale meciului s-a mai înscris de trei ori. Sergio Ramos, din penalty şi Ceballos, au dus scorul la 4-1 pentru oaspeţi. În al patrulea minut de prelungiri, Mendez a închis tabela. 4-2 pentru Real, care are patru victorii consecutive în toate competiţiile de la instalarea lui Solari pe banca tehnică.

FC Barcelona are 24 de puncte şi conduce în clasament, urmată de FC Sevilla, Atletico Madrid, Alaves, toate cu 23, Espanol, 21 şi Real Madrid, cu 20. Celta este pe locul 14, cu 14 puncte.