(LIVE) ACUM prezintă candidații pe circumscripții uninominale

Autor: , in Politic / 2 ianuarie, 2019, 12:03

Blocul electoral „ACUM DA PAS” prezintă numele candidaților pe circumscripții uninominale la alegerile parlamentare din 24 februarie 2019.

Astfel, în listă se regăsesc liberal-democrații Iurie Țap, Maria Ciobanu, Grigore Cobzac și Ion Terguță și liberalii Valeriu Munteanu și Lilian Carp. Totodată, activistul civic Dumitru Alaiba va candida pe circumscripția nr. 51. Directorul liceului „Lucian Blaga” de la Tiraspol va candida pe circumscripția din regiunea transnistreană.

Lista integrală a candidaților pe circumscripții uninominale:

1. Briceni – Vladimir Scutari, șeful organizației teritoriale Platforma DA, Briceni
2. Ocnița – Remus Ciobanu, președintele organizației teritoriale Platforma DA Dondușeni
3. Edineț – Dinu Plîngău, președintele organizației de tineret Platforma DA
4. Râșcani – Tatiana Gamețchi, președinta organizației teritoriale Platfoma DA, Rîșcani
5. Glodeni – Rodica Nemerenco, jurnalistă, Glodeni, societatea civilă
6. Drochia – Svetlana Conea, președinta organizației teritoriale Drochia, Platforma DA
7. Soroca – Larisa Ungureanu, profesoară de geografie, președinta organizației teritoriale PAS Soroca
8. Florești – Iurie Țap, deputat în Parlamentul Republicii Moldova
9. Bălți – Elena Bordeianu, vicepreședinta organizației teritoriale Platforma DA, Bălți
10. Bălți – Arina Spătaru, președintele organizației teritoriale Platfoma DA, Bălți
11. Fălești – Vasile Tataru, profesor la liceu, societatea civilă
12. Sângerei – Oazu Nantoi, politolog, societatea civilă
13. Rezina – Sergiu Cataranciuc, profesor universitar
14. Telenești – Maria Ciobanu, deputată în parlamentul Republicii Moldova, vicepreședinta PLDM
15. Călărași – Igor Munteanu, ex-ambasador, societatea civilă
16. Ungheni – Octavian Țîcu, istoric, societatea civilă
17. Nisporeni – Ion Terguță, vicepreședinte PLDM
18. Orhei – Valeriu Munteanu, fost ministru
19. Ivancea – Mariana Cușnir, juristă
20. Strășeni – Igor Grosu, secretar General Partidul Acțiune și Solidaritate
21. Criuleni – Lilian Carp, deputat în Parlamentul Republicii Moldova
22. Ialoveni – Liviu Vovc, vicepreședinte Platforma DA
23. Chișinău – Vasile Grădinaru, președintele organizației teritoriale PAS sectorul Botanica
24. Chișinău – Grigore Colun, președintele organizației teritoriale Platforma DA, Botanica
25. Chișinău – Inga Grigoriu, vicepreședinta Platformei DA
26. Chișinău – Iurie Renița, ex-ambasador
27. Chișinău – Vladimir Bolea, președintele organizației teritoriale PAS Chișinău
28. Chișinău – Alexandru Slusari, vicepreșdinte Platforma DA
29. Chișinău – Ruslan Verbițchi, președintele organizației terotoriale Platforma DA, sectorul Rîșcani
30. Chișinău – Dan Perciun, vicepreședintele Partidului Acțiune și Solidaritate
31. Chișinău – Liliana Nicolaescu-Onofrei, vicepreședinta Partidului Acțiune și Solidaritate
32. Chișinău, suburbii – Mihail Popșoi, vicepreședintele Partidului Acțiune și Solidaritate
33. Chișinău, suburbii – Andrei Năstase, președintele Partidului Platforma DA
34. Anenii Noi – Gheorghe Balan, judecător, societatea civilă
35. Căușeni – nu a fost anunțat vreun candidat
36. Ștefan Vodă – Andrei Dânga, om de afaceri, vicepreședinte al organizației teritoriale Platforma DA Ștefan Vodă
37. Răzeni – Petru Frunze, președintele organizației teritoriale PAS
38. Hâncești – Grigore Cobzac, deputat în parlamentul Republicii Moldova
39. Hâncești – Chiril Moțpan, vicepreședinte Platforma DA
40. Cimișlia – Domnica Manole, fostă judecătoare, societatea civilă
41. Leova – Vladimir Putregai, primarul satului Cociulia
42. Cantemir – Constantin Boeștean, conferențiar universitar
43. Cahul – Sergiu Tutovan, vicepreședinte al organizației teritorial Platforma DA, Cahul
44. Taraclia – nu a fost anunțat vreun candidat
45. UTA Găgăuzia – nu a fost anunțat vreun candidat
46. UTAG Găgăuzia – nu a fost anunțat vreun candidat
47. Transnistria, Comrat – Ion Iovcev, director de liceu
48. Transnistria, Ceadâr-Lunga – nu a fost anunțat vreun candidat
49. Diaspora la est de Republica Moldova – Dorian Frăsâneanu, masterand
50. Diaspora la vest de Republica Moldova – Maia Sandu, președintele Partidului Acțiune și Solidaritate
51. Diaspora SUA/Canada – Dumitru Alaiba, activist civic.

Citiți și: Lista candidaților blocului „ACUM” la alegerile parlamentare; Maia Sandu e nr. 1

COTIDIANUL amintește că alegerile parlamentare vor avea loc la 24 februarie 2019 și se vor desfășura în baza sistemului electoral mixt, 51 de deputați urmând să fie aleși pe circumscripții uninominale, iar 50 – pe liste de partid. În aceeași zi va fi organizat și un referendum consultativ, participanților fiindu-le adresate două întrebări: „Sunteți pentru reducerea numărului deputaților din Parlament de la 101 la 61?” și „Sunteți ca poporul să poată revoca (demite) deputații din funcție, dacă nu-și îndeplinesc corespunzător obligațiile sale?”.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Comentarii


Faci un comentariu sau dai un răspuns?


Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

X