Manchester United a obţinut a patra victorie consecutivă de la numirea norvegianului Ole Gunnar Solskjaer în postul de antrenor, impunându-se în deplasare, cu 2-0, în faţa formaţiei Newcastle United, într-o partidă din cadrul etapei a 21-a a campionatului de fotbal al Angliei, disputată miercuri seara.

Oaspeţii au marcat ambele goluri în repriza secundă, prin Romelu Lukaku, care a deschis scorul la un minut după intrarea sa în joc (min.64), şi Marcus Rashford (min.80).

În urma acestui nou succes, Manchester United s-a apropiat la şase puncte de Chelsea Londra, ocupanta locului 4 în clasament, ultimul care asigură prezenţa în viitoarea ediţie a Ligii Campionilor.

Miercuri, Chelsea a obţinut doar un rezultat de egalitate pe teren propriu în compania formaţiei Southampton (0-0).