Comisia Electorală Centrală a totalizat rezultatele votării la alegerile parlamentare din 24 februarie 2019 în circumscripția națională și în circumscripțiile uninominale.

Astfel, la alegerile parlamentare în circumscripția națională au participat 1 457 220 alegători, dintre care 76 583 persoane și-au exercitat dreptul la vot în secțiile de votare deschise în străinătate, iar 37 257 persoane – în secțiile de votare constituite pentru alegătorii din localitățile din stânga Nistrului, municipiul Bender şi unele localități ale raionului Căușeni.

În circumscripțiile uninominale, la alegerile parlamentare au participat la votare 1 441 326 alegători, dintre care 76 642 persoane și-au exercitat dreptul la vot în secțiile de votare deschise în străinătate, iar 36 696 persoane – în secțiile de votare constituite pentru alegătorii din localitățile din stânga Nistrului, municipiul Bender şi unele localități ale raionului Căușeni.

După totalizarea rezultatelor alegerilor pentru Parlamentul Republicii Moldova din 24 februarie 2019 în circumscripția națională, Comisia Electorală Centrală a constatat că, concurenţii electorali au obţinut 1 416 359 voturi valabil exprimate.

În baza proceselor-verbale cu privire la totalizarea voturilor pe circumscripțiile uninominale, au fost atribuite mandatele de deputat în Parlamentul Republicii Moldova candidaților aleși în cele 51 circumscripții.

Totodată, Comisia a decis excluderea din procesul de atribuire a mandatelor de deputat în circumscripția națională candidații aleși atât în circumscripţiile uninominale, cât și pe listele de partid sau bloc electoral în circumscripția naţională, întrucât aceștia se consideră aleși doar în circumscripţiile uninominale.

Comisia Electorală Centrală va prezenta Curţii Constituţionale raportul cu privire la rezultatele alegerilor Parlamentului Republicii Moldova din 24 februarie 2019, pentru confirmarea rezultatelor alegerilor, validarea mandatelor atribuite deputaţilor aleşi şi confirmarea listei candidaţilor supleanţi.

Iată cine sunt cei 101 deputați a căror mandate urmează a fi validate de către Curtea Constituțională:

PSRM

1. Zinaida Greceanîi
2. Vlad Bătrîncea
3. Ion Ceban
4. Eduard Smirnov
5. Bogdan Țîrdea
6. Ivana Checsal
7. Ala Dolință
8. Victor Gaiciuc
9. Ala Pilipețcaia
10. Vladimir Golovatiuc
11. Adela Raileanu
12. Vasile Bolea
13. Furculiță Corneliu
14. Grigorii Novac
15. Victor Bologan
16. Vladimir Odnostalco
17. Oleg Lipschii
18. Radu Mudreac
19. Alexandru Suhodolschii
20. Vladimir Țurcan
21. Petru Burduja
22. Oleg Teterea
23. Tatiana Cunețchi
24. Adrian Lebedinschi
25. Gaic Vartanian
26. Adrian Albu
27. Ala Darovanaia
28. Gheorghii Para
29. Fiodor Gaguz
30. Chiril Tatarlî
31. Alexandru Usatîi
32. Alexandru Jolnaci
33. Irina Lozovan
34: Vladimir Mizdrenco
35: Oleg Savva

Deputații PD în viitorul Legislativ:

1. Vladimir Plahotniuc
2. Andrian Candu
3. Pavel Filip
4. Constantin Botnari
5. Monica Babuc
6. Vasile Bîtcă
7. Sergiu Sîrbu
8. Vladimir Cebotari
9. Vladimir Andronachi
10. Dumitru Diacov
11. Otilia Drăguțanu
12. Svetalana Rotundu
13. Violeta Ivanov
14. Angel Agache
15. Vladimir Vitiuc
16. Igor Vremea
17. Oleg Sîrbu
18. Ion Leucă
19. Corneliu Padnevici
20. Eugeniu Nichiforciuc
21. Gheorghe Brașovschi
22. Eleonora Graur
23. Nicolae Ciubuc
24. Ludmila Guzun
25. Alexandru Jizdan
26. Grigore Repeșciuc
27. Alexandru Botnari
29. Ghenadie Buza (39)
29. Efrosinia Grețu (41)
30. Elena Bacalu

Deputații „ACUM” în Parlament:

1. Maia Sandu
2. Andrei Năstase
3. Igor Grosu
4. Alexandru Slusari
5. Igor Munteanu
6. Octavian Țîcu
7. Liliana Nicolaescu-Onofrei
8. Mihai Popșoi
9. Sergiu Litvinenco
10. Chiril Moțpan
11. Inga Grigoriu
12. Maria Ciobanu
13. Dan Perciun
14. Dinu Plîngău
15. Liviu Vovc
16. Oazu Nantoi
17. Radu Marian
18. Doina Gherman
19. Arina Spătaru
20. Veronica Roșca
21. Stela Macari
22. Petru Frunze
23. Lilian Carp
24. Iurie Reniță
25. Vladimir Bolea
26. Dumitru Alaiba.

Partidul Șor 

1. Ilan Shor
2. Marina Tauber
3. Petru Jardan
4. Maria Albot
5. Denis Ulanov
6. Reghina Apostolova
7. Vadim Fotescu.

Iar trei candidați din circumscripții (Ion Groza – Cahul), Alexandru Oleinic (Transnistria) și Viorel Melnic (Transnistria) se declară independenți.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here