Juventus Torino, liderul campionatului de fotbal al Italiei, s-a impus cu 2-1 pe terenul principalei sale contracandidate în lupta pentru titlu, SSC Napoli, duminică seara, în derby-ul etapei a 26-a din Serie A.

„Bătrâna Doamnă” a câştigat partida de pe stadionul San Paolo graţie golurilor marcate în prima repriză de Miralem Pjanic (28) şi Emre Can (39), gazdele reducând din handicap după pauză, prin Jose Callejon (61).

Fiecare echipă a avut câte un jucător eliminat, gazdele pe portarul Alex Meret (25), iar Juve pe Pjanic (47).

Napoli a avut şansa de a obţine egalul, dar Lorenzo Insigne a ratat un penalty în min. 84.

În urma unei nou succes, Juventus s-a distanţat la 16 puncte de napolitani, îndreptându-se către cel de-al optulea „Scudetto” (titlu naţional) consecutiv şi al 35-lea din istoria sa.