Tenismenul moldovean Radu Albot, al 53-lea jucător al lumii, s-a calificat luni în turul 3 al turneului Masters de la Indian Wells, după ce a trecut de italianul Fabio Fognini, locul 17 ATP.

A fost 6:0, 7:6 pentru cel mai bun tenismen moldovean din istorie. El este și la cea mai prestigioasă victorie din cariera sa, obținută în fața unui jucător de top 20. Fognini s-a clasat și pe locul 12 ATP, având 8 turnee câștigate în carieră.

În runda următoare Radu Albot îl va întâlni pe britanicul Kyle Edmund, locul 23 ATP. Cei doi s-au mai întâlnit o singură dată, în 2018, la Marrakech. Atunci Edmund s-a impus în 2 seturi.

Radu Albot, în vârstă de 29 de ani, se află în cea mai bună perioadă a carierei, după ce în luna februarie a câștigat turneul 250 de la Delray Beach. A fost primul turneu ATP câștigat de un jucător din Moldova.

Pentru performanța sa de la Indian Wells, Albot va primi 88 de mii de dolari și 90 de puncte ATP.