Argentinianul Leo Messi, autor a două goluri și două pase de gol în meciul pe care Barcelona l-a câștigat cu scorul de 5:1, în returul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, cu Lyon, a comentat prestația marelui său rival Cristiano Ronaldo, cu o seară înainte.

„Ce au făcut Cristiano și Juventus a fost impresionant. O mare surpriză. Am crezut că Atletico va fi mai puternică. Juventus a mers mai departe, are multă forță, iar Cristiano a avut o seară magică, în care a marcat trei goluri”, a spus Messi, citat de Mundo Deportivo.

După hat-trick-ul de marți seară, Cristiano Ronaldo a ajuns la 124 de goluri înscrise în UEFA Champions League. Rivalul Messi este pe locul 2, cu 108 reușite. Raul încheie podiumul (71 de goluri).

FC Porto, Manchester United, Ajax Amsterdam, Tottenham, Manchester City, Juventus, FC Barcelona şi Liverpool sunt cele 8 echipe calificate în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

”Sunt multe echipe bune, Manchester City, Juventus, Ajax, care are o trupă de copii cărora nu le e frică de nimic. Liverpool a arătat forță”, a mai spus Messi.

Tragerea la sorţi a meciurilor din sferturile de finală va avea loc vineri, de la ora 13:00. În cadrul aceleiaşi ceremonii, se vor stabili şi partidele din semifinale.