FC Liverpool și FC Barcelona sunt ultimele echipe calificate în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Liverpool s-a calificat fără emoţii după ce a învins-o pe Bayern Munchen cu scorul de 3-1, miercuri seara, în deplasare, în manşa secundă a optimilor de finală.

Liverpool, după 0-0 pe Anfield Road, a reuşit să deschidă scorul în Bavaria, prin senegalezul Sadio Mane (26), în urma unei erori a portarului Manuel Neuer, aflat la meciul 100 în Champions League. Bayern a egalat în urma autogolului înscris de camerunezul Joel Matip (39). ”Cormorani” au mai marcat de două ori după pauză, prin fundaşul olandez Virgil van Dijk (69) şi prin acelaşi Mane (84).

Liverpool, care a jucat finala ediţiei trecut a competiţiei, este a patra echipă Premier League care ajunge în sferturile de finală ale Champions League, după Manchester United, Tottenham Hotspur şi Manchester City.

FC Barcelona a surclasat echipa franceză Olympique Lyon cu scorul de 5-1, miercuri seara, pe Camp Nou, în manşa secundă a optimilor de finală.

Cu un Leo Messi magistral, autor a două goluri şi a doua pase decisive, Barca şi-a respectat statutul de favorită, după 0-0 în tur.

Catalanii au condus cu 2-0 la pauză, prin golul marcat de Messi (18 – penalty, cu o execuţie ”a la Panenka”), după un fault comis de Denayer asupra lui Luis Suarez, şi reuşita lui Coutinho (31). OL a avut o replică bună după pauză, reducând din ecart prin Lucas Tousart (58) şi sperând o vreme la egalare, dar Messi a ieşit din nou la rampă şi a înscris în min. 78, la capătul unei acţiuni personale, iar apoi l-a servit pe Pique (81), la capătul unui contraatac. Scorul final a fost stabilit de francezul Ousmane Dembele (86) din pasa aceluiaşi Messi.

FC PortoManchester UnitedAjax AmsterdamTottenhamManchester City, Juventus, FC Barcelona şi Liverpool sunt echipele calificate în urma meciurilor de săptămâna trecută şi din această săptămână. Cu două excepţii, Manchester City şi Tottenham, celelalte formaţii prezente în această fază au cucerit trofeul destinat celei mai bune echipe din Europa la nivel de club.

Tragerea la sorţi a meciurilor din sferturile de finală va avea loc vineri, de la ora 13:00. În cadrul aceleiaşi ceremonii, se vor stabili şi partidele din semifinale.

În ambele faze, nu există restricţii de ţară sau capi de serie.