FC Barcelona a învins-o pe Manchester United cu scorul de 1-0 (1-0), miercuri seara, pe ”Old Trafford”, în prima manşă din sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

Soarta partidei a fost decisă de autogolul lui Luke Shaw (12), la mingea trimisă cu capul de Luis Suarez, la centrarea lui Leo Messi. Iniţial, arbitrul asistent a semnalizat ofsaid la Suarez, dar arbitrajul video a decis că golul a fost valabil.

Manşa secundă se va juca în data de 16 aprilie, pe Camp Nou, unde Barca nu a pierdut în Liga Campionilor din 2013.

În celălalt meci al serii, Ajax Amsterdam a terminat la egalitate cu Juventus Torino, 1-1, pe ”Johan Cruijff ArenA”.

Juventus a deschis scorul în finalul primei reprize (45), prin vedeta Cristiano Ronaldo, din centrarea compatriotului său Joao Cancelo. Ajax a restabilit egalitatea la 30 de secunde de la reluare (46), prin brazilianul David Neres, după o minge pierdută de acelaşi Cancelo.

Ronaldo a revenit, ca titular, după ce s-a accidentat în data de 25 martie, în meciul dintre naţionalele Portugaliei şi Serbiei (1-1).

”Bătrâna Doamnă” este favorită la calificarea în semifinale, dar Ajax a demonstrat şi în faza anterioară că este o echipă redutabilă în deplasare, câştigând cu 4-1 în faţa deţinătoarei trofeului, Real Madrid, după 1-2 la Amsterdam.

Totuşi, Juventus nu a pierdut în 11 confruntări cu Ajax.

Manşa secundă se va juca pe 16 aprilie, pe Juventus Stadium, iar câştigătoarea o va înfrunta în penultimul act pe Manchester City sau pe Tottenham.