Reprezentativele Rusiei și Poloniei s-au calificat și ele la EURO 2020 după meciurile de duminică, numărul selecționatelor care și-au asigurat deja prezența la turneul final ajungând astfel la patru.

Rusia a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 5-0, selecţionata Ciprului, într-un meci din grupa I preliminară a Campionatului European şi s-a calificat la turneul final de anul viitor.

Învingătorii au marcat prin Cerişev ‘9, ‘90+2, Ozdoev ’23, Dziuba ’79 şi Golovin ’89.

Din grupa I s-au calificat la Euro-2020 prima clasată, Belgia, şi Rusia – locul doi.

În grupa C, Olanda a învins în deplasare Belarus, scor 2-1. Au marcat Wijnaldum ’32, ’41 pentru olandezi şi Dragun ’54 pentru gazde.

În aceeași grupă, Germania a învins în deplasare Estonia, scor 3-0, marcând toate golurile în inferioritate numerică. În minutul 15, de la germani a fost eliminat Emre Can. Golurile au fost înscrise în repriza a doua de Gundogan ’51, Mets ’57 (autogol) şi Werner ’71.

Poloniei s-a calificat și ea la Campionatul European din 2020, după ce a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, selecţionata Macedoniei de Nord, în grupa G a preliminariilor.

Golurile au fost marcate de Frankowski ’74 şi Milik ’80.

Până în prezent, s-au calificat la Campionatul European echipele Belgiei, Italiei, Rusiei şi Poloniei.