(VIDEO) Meci incredibil în Cupa Ligii Angliei: 10 goluri în Liverpool – Arsenal

Autor: , in Sport / 31 octombrie, 2019, 09:08

FC Liverpool s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Ligii Angliei după un meci incredibil cu Arsenal, pe teren propriu, încheiat în timpul regulamentar cu scorul de 5:5.

Cormoranii au deschis scorul în minutul 6, prin autogolul lui Mustafi. Nebunia avea să fie anunţată însă de Arsenal. Tunarii au marcat 3 goluri la rând în decursul a 17 minute, prin Torreira şi dubla lui Martinelli. Milner a marcat din penalty în minutul 43, iar prima repriză s-a terminat 3-2 pentru Arsenal.

În cea de-a doua parte, tunarii s-au desprins din nou la două goluri, prin Maitland-Niles. După doar 8 minute însă, aceştia aveau să se vadă egalaţi. Oxlade-Chamberlain şi Origi au făcut 4-4. În minutul 71, puştiul Willock a reuşit un gol fantastic, însă Origi nu s-a lăsat mai prejos şi a trimis meciul la penalty-uri, cu voleul senzaţional din minutul 90+4.

La loviturile de departajare, primii şase executanţi au lovit perfect, însă ratarea lui Ceballos a decis meciul. Kelleher a ghicit colţul şi a rămas singura execuţie netransformată. Liverpool s-a calificat cu 5-4, după loviturile de departajare.