FC Liverpool s-a impus cu 5:2 miercuri, în derby-ul orașului cu Everton, menținându-și avansul în fruntea clasamentului din Premier League.

Origi ‘6, ’31, Shaqiri ’17, Mane ’45, Wijnaldum ’90 / Keane ’21, Richarlison ’45+3 au fost marcatorii unui meci deosebit de spectaculos.

Într-un alt meci al etapei a 15-a, Tottenham, echipă antrenată de Jose Mourinho, a fost învinsă, miercuri, în deplasare, cu scorul de 2-1 (1-1), de fosta formaţie a portughezului, Manchester United

Rasford a marcat de două ori pentru gazde, în minutele 6 şi 49, ultimul din penalti. Pentru oaspeţi a înscris Dele Alli, în minutul 39.

Mourinho a preluat conducerea tehnică a londonezilor la 20 noiembrie şi a câştigat de atunci două partide în campionat şi una în Liga Campionilor.

Lider este Liverpool, cu 43 de puncte, urmată de Leicester – 35, Manchester City – 32 şi Chelsea – 29.