Arsenal Londra a obţinut primul succes după o serie de nouă meciuri fără victorie în toate competiţiile, învingând în deplasare, cu scorul de 2-1, formaţia West Ham United, luni seara, în ultima partidă a etapei a 16-a a campionatului de fotbal al Angliei.

„Ciocănarii” au deschis scorul în prima repriză, prin Angelo Ogbonna (38), însă „tunarii” au întors rezultatul în repriza secundă, pe parcursul căreia au marcat de trei ori, prin Gabriel Martinelli (60), Nicolas Pepe (66) şi Pierre-Emerick Aubameyang (69).

Arsenal obţine astfel prima victorie sub comanda antrenorului interimar Freddie Ljungberg, înlocuitorul spaniolului Unai Emery, după un egal cu Norwich City (2-2) şi o înfrângere pe teren propriu cu Brighton (1-2), punând capăt astfel celei mai lungi serii de meciuri fără victorie din ultimii 42 de ani, relatează Agerpres.

Graţie celor trei puncte obţinute luni, Arsenal a urcat pe locul 9 în clasament, apropiindu-se la trei puncte de Manchester United, ocupanta poziţiei a cincea.

Celelalte meciuri din Premier League, disputate sâmbătă şi duminică, s-au încheiat cu următoarele rezultate:

Manchester City – Manchester United 1-2
Au marcat: Otamendi (85), respectiv Rashford (23 – penalty), Martial (29).

Everton – Chelsea 3-1
Au marcat: Richarlison (5), Calvert-Lewin (49, 84), respectiv Kovacic (52).

Bournemouth – Liverpool 0-3
Au marcat: Alex Oxlade-Chamberlain (35), Naby Keita (44), Salah (54).

Tottenham Hotspur – Burnley 5-0
Au marcat: Kane (5, 54), Lucas Moura (9), Son Heung-min (32), Sissoko (74).

Watford – Crystal Palace 0-0

Aston Villa – Leicester City 1-4
Au marcat: Grealish (45+2), respectiv Vardy (20, 75), Iheanacho (41), Evans (49).

Newcastle United – Southampton 2-1
Au marcat: Shelvey (68), Federico Fernandez (47), respectiv Ings (52).

Norwich City – Sheffield United 1-2
Au marcat: Tettey (27), respectiv Stevens (49), Baldock (52).

Brighton – Wolverhampton Wanderers 2-2
Au marcat: Maupay (34), Propper (36), respectiv Diogo Jota (28, 44).

În clasament conduce Liverpool, cu 46 de puncte, urmată de Leicester City, 38 de puncte, Manchester City, 32 puncte, Chelsea, 29 puncte, Manchester United, 24 puncte etc.