CFR Cluj s-a calificat în șaisprezecimile Ligii Europa, după 2-0 cu Celtic (VIDEO)

Autor: , in Sport / 12 decembrie, 2019, 22:54

Clujenii i-au învins pe teren propriu, scor 2-0, pe scoțienii de la Celtic Glasgow, și au încheiat grupa pe locul doi. Echipa antrenată de Dan Petrescu s-a calificat astfel în șaisprezecimile de finală ale Ligii Europa.

Înainte de meciul din această seară, CFR Cluj avea nevoie de un singur punct din confruntarea cu Celtic, indiferent de rezultatul dintre celălalt meci al grupei, dintre Rennes și Lazio, care s-a încheiat tot cu 2-0 pentru gazde.

Pentru clujeni au marcat Burcă (minutul 49) și Djokovic (minutul 70), ambele reușite din pasele de gol ale lui Ciprian Deac.

Campioana României își va afla luni, de la ora 14:00, adversara din faza următoare.

CFR Cluj este singura echipă românească rămasă în competițiile europene de club.