Portarul belgian Senne Lammens (17 ani), legitimat la Club Brugge U19, a înscris un gol în partida cu Real Madrid U19, scor 2-2, disputată miercuri, în ultima rundă din grupa A a UEFA Youth League, scrie Mediafax.

În minutul 90+5, la ultima fază a meciului, când Real Madrid conducea cu 2-1, Senne Lammens a venit în careu pentru o lovitură de la colț. El a reușit să lovească mingea cu capul, trimițând în plasă pentru 2-2.

Real Madrid a deschis scorul prin Jordi, iar Club Brugge a egalat prin Mathias de Wolf. Echipa din capitala Spaniei a preluat din nou conducerea în repriza a doua, după reușita lui Pablo Rodriguez, însă portarul Lammens a adus remiza belgienilor.

Reușita lui Senne Lammens poate fi considerată una decisivă. În urma remizei obținute, Club Brugge și-a asigurat calificarea în următoarea fază a UEFA Youth League, de pe locul secund, cu 10 puncte. Câștigătoarea grupei este Real Madrid, cu 13 puncte. Paris Saint-Germain și Galatasaray sunt eliminate.