(VIDEO) Barcelona se împiedică în fața ultimei clasate și atinge câteva recorduri negative

Autor: , in Sport / 5 ianuarie, 2020, 11:25

FC Barcelona a terminat la egalitate în deplasare, scor 2-2, cu formaţia Espanyol Barcelona, sâmbătă seara în derby-ul catalan, însă Messi şi colegii săi au rămas pe prima poziţie în campionatul de fotbal al Spaniei, la egalitate de puncte cu rivala Real Madrid, care urcase provizoriu în fotoliul de lider după victoria cu Getafe (3-0).

Espanyol, „lanterna roşie” din Primera Division, a deschis scorul prin David Lopez (23), dar Barca a preluat controlul meciului în repriza secundă, reuşind să marcheze de două ori în mai puţin de zece minute, prin Luis Suarez (50) şi Arturo Vidal (59).

Rămasă în zece jucători după eliminarea lui Frenkie de Jong (74), FC Barcelona s-a văzut egalată cu câteva minute înainte de finalul jocului, când Wu Lei a trimis balonul în poarta lui Neto, înlocuitorul lui Marc-Andre ter Stegen (accidentat).

Barca a ajuns la 23 de goluri primite după 19 etape. Este cel mai mare număr de goluri încasate de catalani la finalul turului din sezonul 2003-2004 încoace.

Echipa lui Ernesto Valverde are și cel mai mic număr de puncte după 19 runde din sezonul 2007-2008 – doar 40.