Bayern Munchen a făcut un pas mare spre sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, prin victoria cu scorul de 3-0 (0-0) în faţa formaţiei Chelsea, marţi seara, la Londra, în prima manşă a optimilor de finală.

Bayern a tranşat soarta partidei şi, probabil, a calificării după pauză, când Serge Gnabry a reuşit o dublă în doar patru minute (51, 54), iar Robert Lewandowski a completat tabela (76).

Echipa antrenată de Lampard a terminat meciul în zece oameni, Alonso fiind eliminat, iar la Munchen nu îl va avea nici pe Jorginho, care e suspendat.

În celălalt meci al serii, Napoli şi FC Barcelona au terminat la egalitate, 1-1, într-un meci disputat în Italia.

Gazdele au deschis scorul prin belgianul Dries Mertens (30), dar Antoine Griezmann a restabilit egalitatea după pauză (57).

Returul celor două meciuri va avea loc la 18 martie.