Arsenal, FC Porto, Ajax Amsterdam şi Celtic Glasgow au fost eliminate din Europa League la fotbal, joi seara, în urma meciurilor din manşa a doua şaisprezecimilor de finală.

Arsenal a fost eliminată dramatic de Olympiakos Pireu, care s-a impus chiar la Londra cu 2-1, după prelungiri. ”Tunarii”, care s-au impus în tur cu 1-0, au fost conduşi prin golul lui Pape Abou Cisse (53), gabonezul Aubameyang a egalat în prelungiri (113), dar Youssef El Arabi a marcat golul victoriei vicecampioanei Greciei în ultimul minut (120).

Porto a fost învinsă acasă de Bayer Leverkusen cu 3-1, după ce pierduse şi în Germania, cu 1-2.

Ajax a reuşit doar o victorie cu 2-1 în faţa lui Getafe, într-un meci în care spaniolii au avut trei bare. Madrilenii s-au calificat în optimi după victoria cu 2-0 din tur. Mijlocaşul român Răzvan Marin a fost doar rezervă la ”lăncieri”.

Celtic a fost învinsă acasă de FC Copenhaga, cu 3-1, după ce în tur scorul fusese egal, 1-1.

În optimi sunt calificate Olympiakos, FC Sevilla, Getafe, Şahtior Doneţk, FC Copenhaga, Inter Milano, Manchester United, Bayer Leverkusen, Istanbul Başakşehir, FC Basel, Wolverhampton, AS Roma, LASK Linz, Wolfsburg şi Glasgow Rangers.

Meciul Salzburg – Eintracht Frankfurt (în tur 1-4) a fost amânat pentru vineri, din cauza unei furtuni.

Tragerea la sorţi a optimilor de finală ale Ligii Europa este programată vineri, la Nyon, la ora 14.00.