COVID-19. Ce se va întâmpla cu ajutorul pentru șomaj, venitul minim garantat și TVA-ul pentru HORECA: Anunțul Ministerului Finanțelor
Majorarea ajutorului de șomaj, a venitului minim garantat, reducerea cotei TVA pentru sectorul HORECA și amânarea termenului de achitare a taxelor locale pentru agenții economici care și-au sistat activitatea ca urmare a deciziilor Comisiei Situații Excepționale. Sunt câteva dintre prevederile unui proiect de lege elaborat de Ministerul Finanțelor, privind instituirea unor măsuri suplimentare de susținere a cetățenilor și a activității de întreprinzător în perioada stării de urgență.
Iată principalele propuneri ale proiectului de lege:
– Majorarea ajutorului de șomaj, suma minimă fiind propusă de 2775 de lei;
– Acordarea ajutorului de șomaj în sumă de 2775 de lei pentru persoanele ce se înregistrează în calitate de șomeri, dar care nu corespund criteriilor de acordare a ajutorului de șomaj (extinderea categoriilor de persoane beneficiare);
– Susținerea familiilor defavorizate prin: 1. majorarea venitului lunar minim garantat de la 1107 lei pînă la 1300 de lei, pe perioada stării de urgență; 2. majorarea cuantumului venitului lunar minim garantat pentru fiecare copil de la 50% (553 de lei) la 75% (975 de lei).
– Subvenționarea cheltuielilor legate de achitarea salariului/îndemnizației în cazul șomajului tehnic sau staționării, 100%/60% impozite și contribuții aferente salariilor/îndemnizațiilor achitate, în dependență de motivul sistării activității;
– Scutirea de plata pentru patentă a titularilor de patentă care și-au sistat activitatea în perioada stării de urgență;
– Restituirea contribuțiilor sociale în sumă fixă pentru titularii de patentă, persoanelor care practică activitate independentă, întreprinzători individuali care și-au sistat activitatea în perioada stării de urgență;
– Reducerea cotei TVA de la 20% la 15% pentru sectorul HORECA;
– Amânarea până la 25 iulie a termenului de achitare a taxelor locale pentru agenții economici care și-au sistat activitatea conform Deciziilor Comisiei Situații Excepționale;
– Consolidarea veniturilor Fondului de susținere socială a populației, etc.
Pentru implementarea măsurilor va fi necesară alocarea suplimentară a 816 milioane de lei, fapt ce urmează a fi realizat la rectificarea bugetară ce va avea loc „în termeni proximi”.
Amintim că șeful statului a anunțat luni o serie de măsuri economice pentru perioada de criză determinată de răspândirea infecției COVID-19.
Astfel, persoanele aflate în șomaj tehnic din cauza stării de urgență cauzate de COVID-19 vor primi 70-80% din valoarea salariului pe care-l aveau. Totodată, întreprinderile care și-au sistat activitatea în această perioadă vor beneficia de o scutire de 100% pentru impozitul pe venit a persoanei fizice, impozitele sociale și plata asigurării obligatorii medicale. Mai multe detalii – aici.
La scut timp, reprezentanți ai opoziției au criticat măsurile anunțate de Dodon. Potrivit vicepreședintelui PPDA, Alexandru Slusari, această formă de susținere este „cea mai nereușită, ineficientă și ireală”.
„În aceste condiţii reiese limpede că întreprinderile oricum sunt obligate SĂ ACHITE aceste salarii. O simplă întrebare logică: DE UNDE BANII?”, se întreabă acesta.
Comentarii
[…] Citește și: COVID-19. Ce se va întâmpla cu ajutorul pentru șomaj, venitul minim garantat și TV… […]
[…] Citește și: Citește și: COVID-19. Ce se va întâmpla cu ajutorul pentru șomaj, venitul minim garantat și TV… […]