Un ucrainean care se întorcea din R. Moldova a fost lăsat fără portretele lui Putin și fără bani: Urmează să fie documentat
Un ucrainean este documentat pentru transportarea portretelor cu imaginea președintelui rus, Vladimir Putin. Centrul de presă al Serviciului de frontieră al Ucrainei a anunțat că bărbatul se întorcea din Republica Moldova în Odesa.
Comportamentul nervos al ucraineanului a trezit suspiciuni grănicerilor, astfel, s-a recurs la percheziționarea mașinii.
Ucraina.ru scrie că polițiștii de frontieră au găsit în portbagajul mașinii mai multe steaguri de pe timpul URSS, steaguri cu stema Federației Ruse, picturi cu însemnele Rusiei, tablouri cu imaginea președintelui rus Vladimir Putin, tablouri de tehnică militară „stat-agresor”, autocolante, premii, precum și o sumă mare de bani în valută străină.
Toate obiectele au fost confiscate, iar ucraineanul urmează să fie documentat, ulterior se va decide ce pedeapsă îi revine.
Aparent, obiectele confiscate sunt foarte solicitate în Ucraina,
Comentarii