(VIDEO) Liverpool a făcut spectacol cu Chelsea, într-un meci în care s-a marcat de 8 ori

Autor: , in Sport / 23 iulie, 2020, 10:10

Proaspăta campioană a Angliei la fotbal, Liverpool, a făcut spectacol cu Chelsea, pe care a învins-o cu scorul de 5-3, miercuri, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 37-a, penultima din Premier League.

”Cormoranii” conduceau cu 3-0 în finalul primei reprize, prin golurile marcate de Naby Keita (23), Trent Alexander-Arnold (38), din lovitură liberă, şi Georginio Wijnaldum (43). Chelsea a redus din diferenţă în minutele adiţionale ale reprizei, prin Olivier Giroud (45+3). Brazilianul Roberto Firmino (55) a refăcut ecartul de trei goluri, dar londonezii au punctat de două ori la rând, prin Tammy Abraham (61) şi Christian Pulisic (73), scorul devenind 4-3 pentru gazde. Alex Oxlade-Chamberlain (84) a înscris al cincilea gol al gazdelor, parafând victoria.

În alt meci, Manchester United a fost ţinută în şah pe teren propriu de West Ham United, 1-1. ”Diavolii roşii”, care au nevoie de un egal cu Leicester City, duminică, pentru a obţine calificarea în Liga Campionilor, au fost conduşi de ”ciocănari”, prin golul lui Michail Antonio (45+2 – penalty), dar tânărul Mason Greenwood a egalat imediat după pauză (51).

Şi Chelsea are nevoie de un egal cu Wolverhampton duminică pentru a obţine biletul de Champions League.