Cristiano Ronaldo și Bernardeschi au marcat pentru Juventus în meciul cu Sampdoria / Foto: Getty Images

După înfrângerea din etapa trecută, Juventus n-a mai ratat șansa de a deveni, matematic, campioană. A învins Sampdoria și a luat al nouălea titlu la rând în Serie A.

Sampdoria a avut mai multe ocazii în prima repriză 4, iar trupa lui Maurizio Sarri a fost aproape de gol prin Bernardeschi. La ultima fază din prelungirile primei părți, Cristiano Ronaldo a deschis scorul după ce a pus latul la centrarea lui Pjanic din lovitură liberă.

Juventus – Sampdoria 2-0. „Bătrâna Doamnă”, al nouălea titlu la rând. Cristiano Ronaldo, gol și penalty ratat

Apoi Bernardeschi nu a mai ratat ținta și a făcut 2-0 în minutul 67. Pe final, Juve a primit penalty, însă Cristiano Ronaldo a executat în transversală și a ratat șansa de a se apropia la două goluri de actualul golgheter din Serie A, Immobile.

Mai are însă timp să o facă în următoarele două etape, cu Cagliari și AS Roma. Victoria cu Sampdoria a fost suficientă pentru „Bătrâna Doamnă” să se încununeze campioană pentru a 36-a oară și a noua oară consecutiv, scrie digisport.ro.