Colaj Juventus -Lyon / Foto: Getty Images

Lyon a reușit surpriza optimilor Ligii Campionilor și a eliminat Juventus.

Francezii au primit penalty în minutul 10, la un duel dintre Aouar și Bentancur, iar Depay a transformat cu o scăriță de efect. Italieni au replicat prin acțiunea lui Bernardeschi, care a driblat 5 jucător, plus portarul, dar a tras în plasa laterală din apropiere.

Juventus – Lyon 2-1. Francezii pierd, dar se califică mulțumită golului din deplasare

Higuain a ratat și el, iar Lopes a respins spectaculos lovitura liberă a lui Cristiano Ronaldo. Pe finalul primei reprize, Juve a primit și ea penalty, iar Ronaldo a egalat, scrie digisport.ro.

În partea secundă, echipa lui Maurizio Sarri a trecut în avantaj după supergolul lui Cristiano Ronaldo, care a propulsat mingea direct în vinclu. Cu toate acestea, italienii nu au reușit să mai înscrie un gol, care ar fi însemnat calificarea și astfel au ratat sferturile Champions League.

Chiar dacă au pierdut cu 2-1, francezii merg în sferturi datorită golului din deplasare, după ce au câștigat partida tur cu 1-0.