Raphael Varane a greșit la ambele goluri primite de Real Madrid de la Manchester City / Foto: Getty Images

Raphael Varane a fost „omul meciului” în partida Manchester City – Real Madrid, din returul optimilor Champions League.

Fundașul madrilenilor și-a „îngropat” echipa, care a ratat calificarea în sferturile Champions League. Mai întâi s-a făcut de râs în minutul 9, când Sterling i-a „furat” mingea și a deschis scorul.

Manchester City – Real Madrid 2-1. Raphael Varane a făcut două gafe decisive

Realul a răspuns prin Benzema și apoi Hazard, dar portarul Ederson a fost la post de fiecare dată. Spaniolii au egalat în minutul 28, după ce centrarea perfectă a lui Rodrygo a fost reluată cu capul în poartă de Benzema.

Echipa lui Guardiola a dat replica prin Cancelo și apoi Sterling, dar călălalt portar, Courtois, a fost atent de fiecare dată. În partea a doua, același Courtois și-a salvat echipa în fața lui Sterling, iar la cealaltă poartă, Benzema a mai ratat o șansă.

Lovitura de grație a dat-o Gabriel jesus, care a profitat de o nouă gafă a campionului mondial Varane, care a pasat la adversar. Astfel, englezii s-au impus cu același scor ca în tur, 2-1 și s-au calificat în sferturi.

Este al doilea an consecutiv când Real este eliminată în optimile Champions League, după ce a câștigat de 3 ori consecutiv trofeul.