olympic.md

Patru atleți din Republica Moldova au câștigat medalii de aur și bronz la Campionatul Balcanic de atletism în aer liber pentru seniori, care s-a defășurat în zilele de 19 și 20 septembrie 2020 la Cluj-Napoca, România.

Atleții Andrian Mardare și Maxim Răileanu au devenit la Cluj campioni balcanici. Andrian a înregistrat rezultatul 83,60 metri la aruncarea suliței, în timp ce Maxim Răileanu a parcurs distanța de 5.000 metri în 14:09.23.

Frații Serghei Marghiev și Zalina Petrivskaya s-au clasat pe locul 3 la aruncarea ciocanului.

Pe treapta a treia a podiumului de premiere s-a clasat și echipa feminină de ștafetă 4×100 metri formată din Diana Podoleanu, Anastasia Senchiv, Tatiana Contrebut și Iuliana Dovganici.

Menționăm că săptămâna trecută, două atlete din Republica Moldova au câștigat medalii de argint şi de bronz la Campionatul balcanic pentru juniori I (U20), desfăşurat pe 12-13 septembrie 2020 la Istanbul (Turcia).