Intervenție SMURD: Un tânăr de 23 de ani cu arsuri de gradul II-III pe 60% din suprafața corpului, transportat la Chișinău (VIDEO)
O nouă intervenție SMURD în Republica Moldova. Un tânăr, în vârstă de 23 de ani, ce a suportat arsuri grave pe mai multe de jumătate din suprafața corpului, a fost transportat cu elicopterul din Taraclia la Chișinău.
Potrivit Inspectoratului General pentru Situații Excepționale (IGSU), tânărul a suportat arsuri de gradul II -III pe 60% din suprafața corpului și a necesitat îngrijiri suplimentare.
În acest scop echipajul de medici și paramedici SMURD România a efectuat operațiunea aero – medicală pentru al aduce în Capitală. Pe parcursul zborului, pacientul nu a suportat complicații, fiind strict monitorizat de specialiști.
La Chișinău, elicopterul a aterizat pe stadionul Dinamo, de unde bărbatul a fost preluat de o echipa a Serviciului Republican Aviasan și internat la Centrul Republican de Leziuni Termice.
Potrivit IGSU, de la începutul anului, 20 de intervenții aero-medicale SMURD au fost realizate pentru cetățenii Republicii Moldova.
Comentarii