Manchester City s-a calificat în premieră în finala Ligii Campionilor la fotbal, marţi seara, după ce a învins-o pe Paris Saint-Germain cu scorul de 2-0 (1-0), pe teren propriu, în manşa secundă a semifinalelor, scrie Agerpres.

City, după 2-1 la Paris, s-a impus şi în retur, prin ”dubla” algerianului Riyad Mahrez (11, 63).

PSG, finalista ediţiei trecute, a acuzat absenţa atacantului său vedetă Kylian Mbappe, accidentat şi rămas pe banca de rezerve.

Campioana Franţei avea nevoie de victorie, dar echipa pregătită de Pep Guardiola a fost cea care a început cu dreptul şi a deschis scorul în min. 11, prin Mahrez, algerian născut la Paris, cu un şut din unghi, după un şut blocat al lui De Bruyne.

City a fost echipa mai periculoasă şi după pauză, iar Navas a fost pus la încercare de tânărul Foden (55), după care acelaşi Foden i-a pasat ideal în faţa porţii lui Mahrez, iar acesta a tranşat practic soarta partidei (63). Mai mult, PSG a rămas în zece, Di Maria fiind eliminat (69) pentru lovirea intenţionată a lui Fernandinho.

Gazdele au mai avut o bară, prin acelaşi Foden (77), Navas s-a remarcat la şutul lui De Bruyne (80)

Starea terenului a fost influenţată, mai ales în prima repriză, de o ploaie torenţială cu grindină căzută înainte de meci.

În finala din 29 mai, de la Istanbul, Manchester City o va înfrunta pe Chelsea sau Real Madrid (1-1 în tur).