Prima reacție a lui Melniciuc, după ce fost condamnat la 7 ani de închisoare cu executare: O voi contesta. Sunt nevinovat
Judecătorul Oleg Melniciuc, primul magistrat condamnat pentru fals în acte publice și îmbogățire ilicită, se declară, în continuare, nevinovat și spune că va contesta sentința pronunțată astăzi de Judecătoria Anenii Noi, cu sediul la Varnița. Mai mult, Melniciuc spune că toată averea pe care o deține a obținut-o legal.
„Când iese sentința motivată, o contest. Eu consider că sunt nevinovat și sentința de condamnare a mea este neîntemeiată”, a declarat Oleg Melniciuc pentru TV8, care l-a surprins astăzi la muncă, pe coridoarele Judecătoriei Ciocana.
Judecătorul spune că nu vede nicio problemă în faptul că s-a aflat la lucru și a examinat dosare atâta timp cât dosarul său se afla pe masa magistraților.
„Eu pe acest temei nu am avut nicio recuzare, cu atât mai mult că majoritatea hotărârilor pronunțate de mine au fost menținute de Curtea de Apel și de Curtea Supremă de Justiție”, a menționat magistratul Oleg Melniciuc.
La acest subiect: Judecătorul Oleg Melniciuc, condamnat în prima instanță la șapte ani de închisoare pentru îmbogățire ilicită
Comentarii