ExternePublicații

Lituania vrea să sporească gradul de conștientizare privind crimele săvârșite de naziști și comuniști, prin construirea unui monument în Bruxelles. Precizările făcute de președintele lituanian

Lituania depune eforturi pentru ca la Bruxelles să fie construit un monument al crimelor naziste și sovietice, a afirmat președintele Gitanas Nausėda, citat de LRT.lt.

Un astfel de monument ar crește, în rândul oamenilor din Europa de Vest, gradul de conștientizare cu privire la regimurile totalitare din secolul al XX-lea, a subliniat Nauseda.

„Lucrăm la un monument la Bruxelles care să comemoreze crimele hitlerismului, fascismului, ciumei roșii, victimelor comunismului și suntem pe drumul cel bun”, a declarat Nausėda reporterilor, joi, la Macikai.

„Sper din tot sufletul că nu vom avea politicieni ezitanți, îndoielnici în Europa, care vor spune că a existat un singur tip de crimă. Trebuie să fim foarte principiali și trebuie să prezentăm acest lucru oamenilor din Europa de Vest, astfel încât ei să știe mai bine nu numai ce a făcut Hitler, ci și ce a făcut Stalin”, a adăugat acesta.

Președintele lituanian a făcut aceste remarci în timp ce participa la o comemorare în satul Macikai, districtul Šilutė, pentru a marca sfârșitul celui de-al Doilea Război Mondial în Europa.

Cetățeni din peste 20 de țări au fost întemnițați în lagărele din Macikai, administrate de regimurile totalitare, nazist și sovietic, timp de 15 ani, folosind aceleași clădiri și infrastructură.

Din 1941 până în 1944, în timpul ocupației naziste, la fața locului a funcționat lagărul de prizonieri de război Stalag Luft VI. Acesta a deținut prizonieri americani, britanici, belgieni, canadieni, polonezi, francezi, australieni și sovietici.

Între 1944 și 1946, sovieticii au închis acolo germani, români, maghiari, austrieci, olandezi, polonezi, cehi, danezi, belgieni, iugoslavi, portughezi și greci.

În 1945, autoritățile sovietice au transformat fostul lagăr de prizonieri de război în lagărul Gulag Šilutė (Macikai). Până în 1955, acesta a deținut cetățeni lituanieni, inclusiv clerici, personalități culturale și educaționale, susținători ai partizanilor, fermieri care nu au reușit să îndeplinească cotele, evadați din exil și femei cu copiii lor născuți în lagăr.

Multe victime au murit din cauza relelor tratamente sau au fost executate, iar gropile comune sunt încă descoperite în diferite locuri din districtul Šilutė. Datele disponibile sugerează că aproximativ 6.000 de persoane de diferite naționalități au murit în lagărele din Macikai.

Între 1939 și 1955, Germania nazistă și Uniunea Sovietică au operat o rețea de lagăre în Lituania. În timpul perioadei naziste, au fost înființate 12 lagăre de prizonieri de război. Între 1944 și 1955, Uniunea Sovietică a administrat 36 de lagăre în țară, deținând nu numai prizonieri de război, ci și civili.

Ziua de 8 mai marchează sfârșitul celui de-Al Doilea Război Mondial în Europa, comemorând semnarea capitulării necondiționate a Germaniei în 1945.

Preluarea textelor de pe cotidianul.md este permisă doar în limita a 300 de semne, cu obligativitatea indicării linkului direct către articolul original. Conținutul publicat este protejat de Legea 139 privind dreptul de autor și drepturile conexe. Preluarea integrală a materialelor se poate face exclusiv în baza unui acord prealabil cu redacția sau în cadrul unui abonament lunar.
Back to top button