Un hacker, căutat de polițiștii olandezi, prins și arestat la Chișinău. În urma atacurilor cibernetice, bărbatul a adus prejudicii de 4,5 milioane de euro

Un hacker, în vârstă de 45 de ani, a fost arestat la Chișinău pentru un șir de atacuri cibernetice comise în Olanda, prejudiciul cauzat fiind de cel puțin 4,5 milioane de euro. Bărbatul, căutat la nivel internațional a fost prins în urma unei operațiuni a ofițerilor pentru combaterea crimelor cibernetice din cadrul INI, a procurorilor și reprezentanții autorităților de drept din Olanda.
Suspectul este acuzat de comiterea mai multor infracțiuni cibernetice, precum atacuri de tip ,,ransomware”, șantaj și spălare de bani asupra unor companii cu sediul în Olanda.
În unul dintre cazuri, bărbatul ar fi organizat un atac cibernetic asupra Organizației pentru Cercetare Științifică din Olanda (NWO), cauzând un prejudiciu material în valoare de 4,5 milioane de euro.
„La 6 mai 2025, oamenii legii au efectuat percheziții la domiciliul și automobilul suspectului, fiind depistate și ridicate probe relevante cu privire la comiterea infracțiunilor: mijloace financiare în valoare de 84.800 de euro, un portofel electronic, două laptopuri, un telefon mobil, o tabletă, 6 carduri bancare, 2 dispozitive portabile de stocare a datelor și 6 carduri de memorie”, se arată într-un comunicat al Poliției.
Cetățeanul străin a fost plasat în arest, iar în privința acestuia urmează să fie inițiate procedurile legale de extrădare de către procurori.