InternePublicații

Judecătorul Ion Malanciuc, singurul candidat din partea CSM pentru funcția de magistrat la Curtea Constituțională

Pentru funcția de judecător la Curtea Constituțională, desemnat de Consiliul Superior al Magistraturii, s-a înregistrat un singur candidat. Este vorba de magistratul Curții Supreme de Justiție, Ion Malanciuc, cu peste 13 ani de experiență în sistemul judecătoresc.

Amintim că plenul CSM a demarat, în data de 1 mai, procedura de desemnare a unui judecător la Curtea Constituțională, iar termenul limită pentru depunerea dosarelor s-a încheiat în 30 mai. Astfel, actele au fost depuse doar de un singur pretendent – Ion Malanciuc.

Acesta este judecător din anul 2011, fiind magistrat la Dubăsari și Criuleni, iar din mai 2023 – la Curtea Supremă de Justiție. Ion Malanciuc a absolvit, în 2000, Facultatea de Drept a Universității de Stat din Moldova. A fost lector universitar până în 2018, a fost avocat între 2000-2002, iar în 2011 a deținut și funcția de consilier în cadrul Ministerului Justiției.

Preluarea textelor de pe cotidianul.md este permisă doar în limita a 300 de semne, cu obligativitatea indicării linkului direct către articolul original. Conținutul publicat este protejat de Legea 139 privind dreptul de autor și drepturile conexe. Preluarea integrală a materialelor se poate face exclusiv în baza unui acord prealabil cu redacția sau în cadrul unui abonament lunar.

Redacția Cotidianul

Cotidianul.md este o publicație independentă, axată pe lupta anticorupție, apărarea statului de drept, promovarea valorilor europene și euroatlantice, devoalarea propagandei rusești și dezvăluirea cârdășiilor economico-financiare transpartinice.
Back to top button