Proaspăt venit din Rusia, Dodon anunță despre începerea unei campanii de informare despre suveranitate

Proaspăt venit din Federația Rusă, liderul PSRM, Igor Dodon, anunță despre începerea unei campanii de informare despre suveranitate, acuzând actuala guvernare că este influențată de puteri din afara țării.
„Vreau să vă anunț, că începând cu ziua de azi, Partidul Socialiștilor va da start unei campanii naționale de comunicare cu cetățenii, în care vom promova ideea de Suveranitate și de Interes Național, ca idee care trebuie să stea la temelia doctrinei politice a Republicii Moldova. Acest dialog cu cetățenii este necesar în vremurile de acum, când țara noastră este supusă unor presiuni geopolitice enorme, când avem o guvernare sorosistă care execută fără crâcnire toate ordinele din partea boșilor occidentali, din partea NATO, din partea globaliștilor care insistă asupra unui război interminabil în regiune și în lume.
Din anii 2020-2021 încoace, Moldova a devenit un stat-colonie, unde deciziile sunt luate în afara granițelor sau de către consilieri din străinătate, din țările-membre NATO. Maia Sandu și partidul PAS au devenit aserviți intereselor străine. În funcțiile-cheie din stat sunt plasați oamenii din rețeaua Soros. Țara a devenit teritoriu de tranzit pentru manevrele Ucrainei, României și ale statelor occidentale interesate de transformarea Moldovei în plațdarm, în cap de pod pentru trupele militare NATO”, a scris Dodon într-o postare pe pagina sa de Facebook.
Liderul pro-rus a venit și cu incriminări către președinta Maia Sandu, spunând că premiul primit recent Premiul Franz Josef Strauss și 10 mii de euro ar fi o corupere politică, fără să menționeze faptul că acești bani urmează să fie donați pentru promovarea patrimoniului muzical al compozitorului Eugen Doga.
„Totodată, libertatea de expresie este brutal cenzurată, zeci de surse mass-media au fost lichidate, și doar televiziunile și ziarele subordonate total guvernării PAS sunt întreținute de stat sau de USAID și Soros. Instituțiile statului au fost capturate în mod obraznic de guvernare, inclusiv justiția. La Curtea Constituțională sunt plasați foști membri PAS, adepți și avocați ai guvernării. Statul se află în mâinile unui cartel politic care-i în stare de orice, numai pentru a se menține la putere, sfidând legile, normele și principiile democratice.
Sunt interzise partide, sunt scoși din cursă candidați cu șanse maxime de câștig, sunt hărțuiți de procuratură, la indicația PAS, politicienii din opoziție. Democrația e moartă azi în Republica Moldova. Ea nu mai există. Trăim într-o formă de dictatură hibrid. Actuala guvernare poate oricând să implice Republica Moldova în război pe Nistru, dacă va exista solicitarea din partea șefilor lor din Occident sau din partea Ucrainei, fără acceptul poporului.
Prin acțiunile din perioada următoare, socialiștii vor informa cetățenii despre necesitatea de a apăra Democrația, Pacea, Suveranitatea și Interesul Național. Noi nu vom ceda în fața rețelei Soros, nu vom ceda în fața celor care au permis structurilor NATO să opereze pe teritoriul țării noastre”, a punctat socialistul.
Amintim că astăzi, PSRM organizează un miting de amploare pe data de 23 iunie, cu ocazia Zilei Suveranității Republicii Moldova. Potrivit mesajului, acțiunea va avea loc în fața clădirii Parlamentului, începând cu ora 13:00.
De asemenea, președinta țării, Maia Sandu, tot astăzi, începând cu ora 19:00 organizează „Marșul Suveranității”, cu ocazia a 35 de ani de la proclamarea suveranității. Evenimentul va debuta la monumentul dedicat lui Ion și Doina Aldea-Teodorovici de pe strada Alexei Mateevici, în prezența artiștilor Cristofor Aldea-Teodorovici și Simona. Ulterior, participanții vor porni într-un marș comemorativ spre sediul Președinției Republicii Moldova – locul în care, în anul 1990, a fost adoptată Declarația de Suveranitate.