Șalaru: Chiar dacă Tkaciuk se încalță cu opinci românești, oricum nu voi crede că e pro-european / Spoiala europeană a șandramalei lui Ceban, ștearsă de România

Spoiala pro-europeană a blocului electoral Alternativa a fost ștearsă în urma acțiunilor întreprinse de serviciile de informații de la București, a transmis Anatol Șalaru, fost ministru al Apărării, pe parcursul ediției de astăzi a emisiunii “Punctul pe AZi” de la TVR Moldova.
Planul serviciilor rusești era acela de a plasa în siajul structurilor europene “niște oameni spălați, europenizați, iar locomotiva era Ion Ceban”, însă acest plan a eșuat, a afirmat Anatol Șalaru, arătând că pe lângă primarul Chișinăului, care a devenit un personaj compromis mai ales pe fondul sancțiunilor impuse recent de România, în blocul Alternativa sunt și alte personaje controversate în prim plan, precum ideologul comunist Mark Tkaciuk.
“Orice mi-ați spune, chiar dacă Tkaciuk se încalță cu opinci românești și se îmbracă cu ia românească și cu căciula de cârlan și își pune mămăliga în buzunar și cântă din fluier, oricum nu voi crede că este pro-european”, a comentat Anatol Șalaru, într-o notă sugestivă, nivelul la care este compromisă șandramaua fals europeană intitulată Alternativa.
“Serviciile rusești au încercat cu metode soft să trimită în structurile europene, prin primării, prin alte entități, niște oameni spălați, europenizați. Iar locomotiva era Ion Ceban, care până în 2020 a fost anti-european, pro-rus, anti-român. Brusc, el a devenit vorbitor de limba română și pro-european, după ce ăștia din serviciile rusești l-au ajutat să câștige primăria. Acum, imaginați-vă că locomotiva pro-europeană a acestei structuri, blocul Alternativa, a fost devoalată. Au șters de pe fața locomotivei steagul Uniunii Europene, iar când l-au șters au găsit steaua roșie. Iar în prezent Ion Ceban s-a transformat din locomotivă într-un vagon.
Ce rămâne pro-european din structura asta politică dacă Ion Ceban nu mai este acceptat în Europa? Cine dintre ei este pro-european? Mark Tkaciuk? Orice mi-ați spune, chiar dacă Tkaciuk se încalță cu opinci românești și se îmbracă cu ia românească și cu căciula de cârlan și își pune mămăliga în buzunar și cântă din fluier, oricum nu voi crede că este pro-european. Tkaciuk a fost eminența cenușie a Partidului Comuniștilor. Pe timpul lui Voronin, Tkaciuk a condus Republica Moldova și a fost a fost anti-român, anti-european, anti-național, pro-rus profund.
Iar acum, serviciile rusești au încercat să-i trimită în structurile europene pe acești oameni, care sunt ai Rusiei. Însă, serviciile românești i-au devoalat. Ei (serviciile rusești – n.red.) investiseră atâta vreme, lucraseră la această structură atâția ani. Au lucrat și acum au eșuat. De asta cei de la SVR au ieșit imediat cu amenințări că Republica Moldova este folosită de NATO ca un fel de cap de pod și va fi utilizată în războiul NATO împotriva Rusiei. Întotdeauna, și în cazul lui Călin Georgescu, și al lui George Simion (când aceștia au suferit înfrângeri pe linie politică – n.red.), rușii au ieșit cu declarații foarte dure”, a precizat Anatol Șalaru.
Vedeți video:
One Comment