STUDIU | Cât de transparente sunt universitățile din Moldova: Doar una a depășit pragul de 70%, iar unele instituții abia ating 20%

Liga Studenților din Basarabia a lansat, la 29 ianuarie 2026, studiul privind transparența universităților din Republica Moldova – ediția 2024, realizat pe baza unei metodologii care include 55 de indicatori grupați în opt domenii. Scorul maxim posibil este de 100 de puncte, iar rezultatele au fost exprimate procentual pentru a permite comparații clare între instituții.
Analiza a vizat exclusiv informațiile publice de pe paginile web și rețelele sociale ale celor 12 universități finanțate din bugetul de stat. Metodologia a fost elaborată cu sprijinul IDIS „Viitorul”, cu contribuția experților Diana Enachi și Mariana Iațco.
Clasamentul general al transparenței
Potrivit studiului, Universitatea Pedagogică de Stat „Ion Creangă” (UPSC) ocupă primul loc, cu 71,5%, fiind singura instituție încadrată în clasa A – cel mai înalt nivel de transparență. La polul opus se află Academia Militară a Forțelor Armate (AMFA), cu doar 17,5%, încadrată în clasa E.
Clasamentul universităților după nivelul de transparență
| Loc | Universitate | Puncte | % | Grad |
|---|---|---|---|---|
| 1 | UPSC | 71.5 | 71.5% | A- |
| 2 | AMTAP | 69.5 | 69.5% | B+ |
| 3 | ASEM | 68.0 | 68.0% | B+ |
| 4 | USM | 63.5 | 63.5% | B |
| 5 | UTM | 62.0 | 62.0% | B |
| 6 | USCH | 61.0 | 61.0% | B |
| 7 | USMF | 57.5 | 57.5% | B- |
| 8 | USARB | 53.5 | 53.5% | C+ |
| 9 | KDU | 49.0 | 49.0% | C |
| 10 | TDU | 44.0 | 44.0% | C- |
| 11 | MAI | 39.5 | 39.5% | D+ |
| 12 | AMFA | 17.5 | 17.5% | E |
Clasele de transparență variază de la A (70–100%) până la F (0–9%).
Cum au fost evaluate universitățile
Metodologia a inclus opt domenii, cu punctaje diferite:
| Domeniu | Nr. indicatori | Punctaj maxim |
|---|---|---|
| Acces la date publice | 9 | 15 |
| Activitatea studențească | 13 | 24 |
| Achiziții publice | 6 | 10 |
| Buget | 6 | 12 |
| Transparența organizațională | 7 | 12 |
| Resurse umane | 4 | 7 |
| Etica profesională | 6 | 13 |
| Știință | 4 | 7 |
| Total | 55 | 100 |
Accesul la informații rămâne limitat
Studiul arată că doar 33,3% dintre universități au compartimente dedicate transparenței decizionale pe site-uri, iar doar o singură instituție publică deciziile Senatului pentru anul 2024. Totodată, 58,3% dintre universități au răspuns solicitărilor de informații, respectând cerințele legale.
Acces la date publice
| Loc | Universitate | % | Grad |
|---|---|---|---|
| 1 | UTM | 70,0% | B+ |
| 2 | ASEM | 56,7% | B- |
| 3 | MAI | 53,3% | C+ |
| 4 | UPSC | 50,0% | C |
| 4 | AMTAP | 50,0% | C |
| 4 | USCH | 50,0% | C |
| 5 | USARB | 40,0% | D+ |
| 5 | KDU | 40,0% | D+ |
| 6 | USM | 36,7% | D+ |
| 6 | USMF | 36,7% | D+ |
| 7 | TDU | 16,7% | E |
| 8 | AMFA | 10,0% | F |
Viața studențească: mult marketing, puțină transparență
Nicio universitate nu publică integral informații despre structurile de autoguvernare studențească, inclusiv datele de contact ale liderilor. În schimb, 91,7% dintre instituții anunță evenimentele pe site, iar 50,0% nu oferă informații despre căminele studențești. Rapoartele de activitate ale serviciilor de orientare și consiliere în carieră sunt publicate de doar 16,7% dintre universități.
Activitatea studențească
| Loc | Universitate | % | Grad |
|---|---|---|---|
| 1 | UPSC | 83,3% | A+ |
| 2 | USM | 79,2% | A |
| 3 | AMTAP | 77,1% | A |
| 4 | ASEM | 75,0% | A- |
| 5 | USCH | 75,0% | A- |
| 5 | USMF | 75,0% | A- |
| 6 | UTM | 64,6% | B |
| 7 | TDU | 60,4% | B |
| 8 | USARB | 50,0% | C |
| 9 | KDU | 50,0% | C |
| 10 | MAI | 27,1% | D- |
| 11 | AMFA | 25,0% | E+ |
Achizițiile publice: transparență parțială
Deși 91,7% dintre universități au publicat planul de achiziții pentru 2024, 50,0% nu au publicat anunțurile de participare, iar doar o universitate a făcut publice rezultatele procedurilor. Totodată, 66,7% au publicat rapoartele de monitorizare a executării contractelor, iar 58,3% au publicat darea de seamă anuală pentru achizițiile de valoare mică.
Achiziții publice
| Loc | Universitate | % | Grad |
|---|---|---|---|
| 1 | USM | 80,0% | A |
| 1 | UTM | 80,0% | A |
| 1 | USARB | 80,0% | A |
| 2 | ASEM | 75,0% | A- |
| 3 | UPSC | 70,0% | B+ |
| 3 | AMTAP | 70,0% | B+ |
| 3 | TDU | 70,0% | B+ |
| 4 | USMF | 60,0% | B- |
| 5 | USCH | 35,0% | D |
| 6 | KDU | 30,0% | D- |
| 7 | AMFA | 0,0% | F |
Bugetele – cel mai slab capitol
Doar 66,7% dintre universități au publicat bugetul pentru 2024, iar numai 33,3% au făcut public raportul de executare. Proiectul de buget pentru anul 2024 a fost publicat de doar 16,7% dintre universități, iar 50,0% nu au publicat bugetele pentru cel puțin ultimii trei ani consecutiv.
Buget
| Loc | Universitate | % | Grad |
|---|---|---|---|
| 1 | KDU | 83,3% | A+ |
| 2 | AMTAP | 75,0% | A- |
| 3 | UTM | 75,0% | A- |
| 4 | USCH | 75,0% | A- |
| 5 | USARB | 58,3% | B- |
| 6 | UPSC | 50,0% | C |
| 6 | ASEM | 50,0% | C |
| 7 | USM | 33,3% | D |
| 8 | USMF | 0,0% | F |
| 8 | TDU | 0,0% | F |
| 8 | MAI | 0,0% | F |
| 8 | AMFA | 0,0% | F |
Transparența organizațională: procesele-verbale ale Senatului lipsesc
Nicio universitate nu a publicat procesele-verbale ale ședințelor Senatului universitar. De asemenea, 75,0% dintre universități nu au făcut publice informațiile despre vizitele și deplasările de serviciu ale personalului. În același timp, 91,7% au publicat raportul anual privind activitatea pentru anul 2024, iar 66,7% au prezentat parțial informații despre componența Senatului universitar.
Resurse umane: anunțuri există, rezultate – nu
În 2024, 83,3% dintre universități au publicat informații despre funcțiile vacante (descrierea postului și cerințe), însă 75% nu au publicat rezultatele finale ale concursurilor (evaluarea comisiei și clasamentul candidaților). Totodată, 91,7% au publicat regulamentul privind organizarea concursurilor pentru funcțiile didactice și științifico-didactice.
Resurse umane
| Loc | Universitate | % | Grad |
|---|---|---|---|
| 1 | AMTAP | 92,9% | A+ |
| 2 | UPSC | 71,4% | A |
| 2 | USMF | 71,4% | A |
| 4 | ASEM | 57,1% | B |
| 4 | USM | 57,1% | B |
| 4 | UTM | 57,1% | B |
| 4 | USARB | 57,1% | B |
| 4 | KDU | 57,1% | B |
| 4 | TDU | 57,1% | B |
| 5 | MAI | 42,9% | C- |
| 6 | USCH | 14,3% | E |
| 7 | AMFA | 14,3% | E- |
Etică și integritate: lipsesc declarațiile de avere
75,0% dintre universități au publicat CV-ul rectorului, însă niciuna nu publică declarațiile de avere și interese ale rectorului. Pentru anul 2024, doar 25,0% au publicat raportul Comisiei de etică, iar 58,3% au adoptat Planul de acțiuni pentru integritate și combaterea corupției.
Știința – domeniul cel mai transparent
Toate universitățile dispun pe pagina web de un compartiment dedicat activității științifice. Totodată, 75,0% publică informații despre manifestările științifice din 2024. În schimb, lista revistelor științifice în care au fost publicate articolele cadrelor didactice nu este făcută publică de 33,3% dintre universități.
Rezultatele indică diferențe semnificative între instituții și arată că transparența universitară rămâne inegală. În timp ce unele universități au scoruri ridicate în domenii precum activitatea studențească sau știința, capitole precum bugetul, deciziile Senatului și integritatea conducerii (declarațiile de avere) rămân puncte vulnerabile.